CIEKAWOSTKI

1)   
Nadzór inwestorski nie jest tym samym, co nadzór budowlany; podczas gdy pierwszy działa przede wszystkim w
interesie inwestora, drugi ogranicza się do ustalenia, czy spełniane są wymogi
prawne oraz czy inwestycja nie narusza interesów publicznych.

2)   
Nie każda inicjatywa budowlana wymaga zaangażowania nadzoru inwestorskiego. Nie jest on wymagany w przypadku
szczególnie prostych projektów, jak np. budowa domu jednorodzinnego.

3)   
Osoba pełniąca funkcję inspektora nadzoru budowlanego nie może być zarazem kierownikiem budowy. Zakaz ten jest
ustanowiony prawnie i wynika z faktu, że są to dwie role, które mogą
reprezentować sprzeczne interesy.

INFORMACJE

Funkcję nadzoru inwestorskiego pełni inspektor, który na budowie reprezentuje inwestora. Powinien on znajdować się na liście Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Okręgowej Izby Architektów RP i posiadać nieograniczone uprawnienia do prowadzenia robót budowlanych. Do jego obowiązków należą działania związane z kontrolowaniem całego procesu budowy. Inspektor powinien systematycznie pojawiać się na budowie, by monitorować jakość wykonywanych prac. Jego zadania obejmują także przygotowywanie dokumentów raportujących postępy w prowadzeniu robót, sprawdzanie zgodności realizacji z projektem, wymogami prawnymi i technicznymi, a także odbieranie kolejnych etapów robót. Inspektor nadzoru inwestorskiego jest uprawniony do wydawania kierownikowi budowy poleceń, które powinny zostać wpisane do dziennika budowy. Jeśli nadzór inwestorski zauważy nieprawidłowości, może zlecić wprowadzenie poprawek, a w skrajnych przypadkach może nawet wstrzymać roboty budowlane. Zależnie od preferencji inwestora bezpośredniego inspektor nadzoru inwestorskiego może prowadzić także kontrolę rozliczeń, stanowiącą zabezpieczenie na wypadek próby zawyżenia deklarowanego zużycia materiałów przez wykonawcę.

            Nadzór inwestorski prowadzony jest przez specjalistów, dlatego też w znacznym stopniu przyczynia się on do zminimalizowania nieprawidłowości występujących w procesie budowlanym, a jego działanie przyczynia się do redukcji błędów, usprawnienia procesów i dzięki temu – optymalizacji kosztów związanych z inwestycją.

            Umowa o nadzór inwestorski powinna zawierać jasny i jednoznaczny opis usług powierzonych do wykonania inspektorowi. Zawiera się ją w formie umowy zlecenie lub umowy o dzieło, w wyjątkowych przypadkach zdarza się zawarcie umowy o pracę. Zakres obowiązków wyznaczonych przez umowę powinien pokrywać się w pełni z czynnościami zawartymi w prawie budowlanym – jest to niezbędne minimum, które powinien oferować inspektor nadzoru inwestorskiego. Za obustronnym porozumieniem możliwe jest rozszerzenie umowy o dodatkowe obowiązki – istotnym jest włączenie zapisu o sprawowaniu kontroli przez inspektora nad zgodnością prowadzonych przez wykonawcę prac z umową zawartą z inwestorem.

podsumowanie

Nadzór inwestorski to kontrola procesu budowy w imieniu inwestora, mająca zapewnić zgodność realizacji z projektem i prawem budowlanym na każdym etapie działań. Inspektor nadzoru inwestorskiego, reprezentujący inwestora na budowie, monitoruje jakość prac, sporządza raporty postępów, sprawdza zgodność z projektem oraz może wydawać polecenia kierownikowi budowy. W jego zakres obowiązków wchodzi także kontrola rozliczeń. Nadzór inwestorski minimalizuje nieprawidłowości, optymalizując koszty inwestycji i zmniejszając ryzyko opóźnień.

CZYTAJ RÓWNIEŻ...  Decyzja środowiskowa - co należy wiedzieć?

Inne definicje:

Varso Tower, wys. 310m, rola PM: Nadzór Inwestorski
A2 Warsow East Park, pow. 88.000 m2, rola PM: Nadzór Inwestorski
Fabryka FORTE Suwałki, pow. 300.000 m2, rola PM: Nadzór Inwestorski, koordynator fit-out

Integrujemy i optymalizujemy wszystkie procesy inwestycji budowlanej.

Umów się na bezpłatną konsultację.

SPRAWDŹ, JAK możemy pomóc