Pozwolenia sektorowe i zintegrowane
powrótKiedy zachodzi konieczność posiadania pozwoleń sektorowych i zintegrowanych?
Przedsiębiorstwo prowadzące działalność przemysłową, hodowlaną, przetwórczą, ubojową i in., czyli takie, które oddziałuje na środowisko, zobowiązane jest do uzyskania pozwoleń sektorowych lub zintegrowanych. Jest to rodzaj licencji – wydawanej nie dla przedsiębiorstwa, ale dla konkretnej instalacji – której uzyskanie jest obwarowane określonymi w przepisach prawa warunkami. Umożliwia ona wprowadzenie do środowiska energii i substancji w trakcie prowadzenia działalności przemysłowej.
Pozwolenia sektorowe i zintegrowane uzyskiwane są zazwyczaj tuż przed przystąpieniem do eksploatacji inwestycji i są niezbędne do funkcjonowania np. linii produkcyjnej czy innych przedsięwzięć oddziałujących na środowisko. Ponieważ celem PM jest umożliwienie inwestorom realizacji i użytkowania inwestycji również ten zakres został włączony w ofertę naszych usług.
Czym są pozwolenia sektorowe i zintegrowane i dla kogo są wymagane?
Pozwolenia sektorowe i zintegrowane regulują trzy główne sfery wpływu przedsiębiorstwa na zasoby przyrodnicze i zależą od sposobu i zakresu ich eksploatacji:
• Pozwolenie na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, które dotyczy wszystkich przedsięwzięć emitujących szkodliwe substancje (z pominięciem niewielkich instalacji).
• Pozwolenie wodnoprawne, które obejmują ingerencję w wody lub grunty – korzystanie z zasobów wodnych, zanieczyszczania wód lub gruntu szkodliwymi substancjami, modyfikacje terenu w celu regulacji przepływu wód.
• Pozwolenie na wytwarzanie, przetwarzanie i gromadzenie odpadów, które jest wymagane w przypadku, gdy wytwarzane odpady są szkodliwe dla środowiska.
Celem pozwolenia zintegrowanego jest objęcie jedną decyzją wszystkich rodzajów emisji do środowiska, to połączenie w jednym dokumencie warunków korzystania ze wszystkich obszarów środowiskowych w powiązaniu z wielkością danej instalacji. Pozwolenie zintegrowane zastępuje pozwolenia sektorowe – na emisję do powietrza, na wytwarzanie odpadów, a w szczególnych przypadkach pozwolenie wodnoprawne.
Dodatkowo pozwolenie to określa zasady korzystania ze środowiska w aspektach, które nie są przedmiotem regulacji pozwoleń sektorowych, np. zabezpieczenie środowiska gruntowo-wodnego przed zanieczyszczeniem, emisja hałasu itd.
Zajmiemy się organizacją całego procesu
Obszar ochrony środowiska to newralgiczny punkt każdej inwestycji – niedopatrzenia w tym zakresie obarczone są surowymi konsekwencjami. Od momentu podjęcia decyzji o realizacji obiektu należy zająć się pozwoleniami sektorowymi i zintegrowanymi, mając na uwadze długi czas trwania całej procedury (pozwolenia muszą znaleźć się w dokumentacji przez rozpoczęciem użytkowania).
Wielu klientów, szczególnie zagranicznych, nie ma wystarczającej orientacji w przepisach dotyczących ochrony środowiska w procesie realizacji inwestycji i nie jest też jasne, kto powinien zająć się tymi kwestiami.
W PM świadczymy w tym zakresie pełną usługę doradztwa, reprezentacji, sporządzania operatów itd. – poczynając od określenia, jakich rodzajów pozwoleń będzie wymagała planowana inwestycja aż po ich uzyskanie. Podejmujemy wszelkie starania, by pozyskane dokumenty zawierały optymalne dla inwestycji zapisy.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Określenie rodzaju niezbędnych do uzyskania pozwoleń.
- Przygotowanie pełnej dokumentacji.
- Pozyskanie pozwoleń w wersji optymalnej z punktu widzenia prowadzenia inwestycji, w tym koordynacja procesu i reprezentowanie inwestorów przed organami administracji państwowej.