Modelowanie i optymalizacja energetyczna
powrótKrok w kierunku ważnego trendu
Biorąc pod uwagę kierunek, w jakim kształtują się oczekiwania nabywców i użytkowników inwestycji, wprowadziliśmy do katalogu naszych usług narzędzia umożliwiające modelowanie i optymalizację energetyczną. Modelowanie odbywa się na podstawie wybranego scenariusza dla danej inwestycji lub na bazie oceny stanu istniejącego budynku. Poddajemy analizie koszty, jakie wiążą się z wprowadzeniem zmian oraz czas i stopę zwrotu z inwestycji.
Oczywiście, najlepsze rezultaty uzyskuje się przeprowadzając modelowanie i analizę rozwiązań już na etapie projektowania inwestycji, a nawet wcześniejszym – tworzenia wstępnej koncepcji. Narzędzia, którymi dysponujemy, doskonale sprawdzają się także dla istniejących już budynków. Pozwalają na ocenę efektywności energetycznej obiektu oraz ograniczenie emisji gazów cieplarnianych związanych z jego użytkowaniem.
Na etapie projektu należy wziąć pod uwagę wszystkie parametry, nie tylko te, które dotyczą samego budynku, ale także jego budowy, czyli produkcję i dowóz materiałów, zapotrzebowanie na energię na etapie realizacyjnym, odpady budowlane. Następnie estymujemy zapotrzebowanie energetyczne podczas eksploatacji budynku oraz ślad węglowy w całym cyklu życia budynku.
Ważnym elementem jest ocena wpływu materiałów budowlanych na współczynnik energii i ślad węglowy oraz powiązanie ich z kosztami – zarówno realizacji, jak i eksploatacji. Następstwem tej oceny jest możliwość podjęcia bardziej trafnych decyzji projektowych związanych np. z izolacją czy jakością okien. Na bazie modelu budynku prognozujemy całkowite zużycie i sposoby dostarczania energii, biorąc pod uwagę dostępność różnych jej źródeł, w tym energii odnawialnej. Dzięki temu można zaprojektować bardziej efektywne strategie związane z obniżeniem zapotrzebowania oraz dekarbonizacją. Co najważniejsze, na bazie tych informacji możemy porównywać koszty realizacji i eksploatacji dla poszczególnych wariantów.
Nasi klienci mogą liczyć na doradztwo i poprowadzenie projektu, wskazywanie możliwych scenariuszy i ich konsekwencji dla realizowanego projektu – czyli w jaki sposób poprowadzić optymalizację zasobów, jakie płyną z tego wytyczne dla działu projektowego, jakie to będą efekty finansowe i jakie będą możliwości certyfikacji danego budynku.
Opracowany proces modelowania i optymalizacji energetycznej
W PM usługi środowiskowe są najdynamiczniej rozwijającym się działem. Dzieje się tak, ponieważ obszar ten w coraz większym stopniu determinuje proces decyzyjny i budowlany. Dbamy o te kwestie także dlatego, że jesteśmy przekonani, iż głębokie zaangażowanie we wszystkie działania mające na celu ochronę środowiska naturalnego, są najwłaściwszym sposobem realizacji inwestycji budowlanych.
Opracowaliśmy sposób przebiegu procesu modelowania i optymalizacji energetycznej budynku:
1. W pierwszym etapie zbieramy dane dotyczące kluczowych parametrów: projektu, konstrukcji, procesu realizacji, instalacji i systemów, takich jak ogrzewanie, wentylacja, chłodzenie, oświetlenie oraz izolacja i okna.
2. Następnie sprawdzamy za pomocą specjalistycznego software’u dostępne scenariusze, które umożliwiają wykonanie symulacji różnych aspektów działania budynku.
3. Na tej podstawie opracowujemy wirtualny model budynku uwzględniający jego specyficzne cechy mające wpływ na poziom zużycia energii. Otrzymane wyniki symulacji umożliwiają nam wprowadzenie zmian pomagających zwiększyć efektywność energetyczną budynku i zmniejszyć jego ślad węglowy.
4. Analiza śladu węglowego ta obejmuje ocenę ilości emisji gazów cieplarnianych w całym cyklu życia budynku, łącznie z produkcją materiałów budowlanych, realizacją budowy, użytkowaniem oraz rozbiórką.
5. Na etapie implementacji wspieramy inwestora w podjęciu optymalnych decyzji projektowych mających wpływ na jakość oddziaływania budynku na środowisko. Dotyczą one stosowania materiałów o mniejszym śladzie węglowym, zwiększenia efektywności energetycznej i wykorzystania odnawialnych źródeł energii.
6. W trakcie użytkowania budynku niezbędny jest stały monitoring zużycia energii oraz poziomu emisji gazów cieplarnianych w czasie rzeczywistym oraz poddawanie wyników ocenie zgodności założonych celów z uzyskiwanymi parametrami. Rekomendujemy naszym klientom rozwiązania umożliwiające zautomatyzowany monitoring i zarządzanie tymi parametrami.
7. Opracowujemy system do zbierania i regularnego raportowania wyników przed zarządem, spełniając w ten sposób wymagania prawne.
8. Rekomendujemy naszym klientom zaplanowanie szeregu działań mających na celu redukcję emisji gazów cieplarnianych związanych z użytkowaniem energii w budynku poprzez efektywne wykorzystanie energii, zastosowanie odnawialnych źródeł energii, poprawę izolacji termicznej oraz zmiany w systemach ogrzewania i chłodzenia.
Jakie korzyści dla inwestycji wnosi modelowanie i optymalizacja energetyczna?
- Możliwość prześledzenie wszystkich scenariuszy i wyboru najlepszej opcji, również łatwego wprowadzenia zmian przy stosunkowo niskich kosztach.
- Korzyści ekonomiczne wynikające z zastosowania rozwiązań o odpowiednich parametrach, co przynosi wymierne oszczędności przez cały okres użytkowania budynku oraz zwiększa zwrot z inwestycji.
- Zapewnienie dostępu do danych niezbędnych do raportowania ESG.
- Zaplanowanie systemu monitorowania wydatków i łatwiejszego raportowania w całym cyklu życia budynku.
- Możliwość obniżenia kosztów eksploatacji budynków.