Environmental Due Diligence – EDD
powrótKwestie środowiskowe mają ogromny wpływ na potencjał inwestycji
Environmental Due Diligence (EDD) to audyt, który pozwala ocenić potencjalne ryzyko środowiskowe związane z terenem inwestycji. Dotyczy zarówno nowopowstających realizacji, jak również już istniejących obiektów. EDD może zostać zrealizowane jako odrębny dokument, bądź też stanowić część szerszej analizy Technical Due Diligence (TDD).
Wykonanie audytu EDD jest ważnym etapem prac przygotowawczych, ponieważ pozwala na świadome podejmowanie decyzji inwestycyjnych w aspekcie środowiskowym. Wiedza na temat tego, czy dany teren spełnia wymagania techniczne i środowiskowe dla planowanego przedsięwzięcia, pozwala inwestorowi ocenić, czy w ogóle istnieje na nim możliwość realizacji inwestycji o określonym charakterze.
Celem EDD jest zidentyfikowanie potencjalnych zagrożeń środowiskowych oraz kosztów ich usunięcia, potencjalnych problemów prawnych i finansowych związanych ze środowiskiem oraz ocena, czy planowana inwestycja jest zgodna z przepisami dotyczącymi ochrony środowiska.
Prace nad EDD przebiegają w dwóch etapach:
1. W pierwszym wykonuje się badania podstawowe – w tym analizę dostępnej dokumentacji, ogólnodostępnych danych o terenie i wizję lokalną.
2. W drugim realizowane są rozszerzone badania, których zakres jest indywidualnie dostosowany do charakteru analizowanej nieruchomości/projektowanej inwestycji oraz wymagań klienta.
Przeprowadzenie audytu środowiskowego EDD obejmuje analizę dostępnych informacji o danym terenie, jego wymogach prawnych i regulacyjnych w obszarze środowiskowym. Na etapie wyboru lokalizacji istotna jest m.in. identyfikacja obszarów chronionych, które mogą znajdować się na terenie inwestycji lub w najbliższej okolicy, co może wpłynąć na zakres i możliwość realizacji projektu.
Z kolei analiza ryzyka wystąpienia zanieczyszczeń, pozwala inwestorom podejmować bardziej świadomą decyzję o zakupie terenu, uwzględniając ewentualne koszty remediacji w budżecie. W przypadku stwierdzenia ryzyka wystąpienia zanieczyszczenia w drugiej fazie przeprowadzane jest badanie powierzchni terenu, które pozwala zidentyfikować ewentualne nieprawidłowości na terenie inwestycji oraz określić ich skutki dla planowanej inwestycji.
Ponadto eksperci oceniają poziom wrażliwości środowiskowej obszaru inwestycji, uwzględniając takie elementy jak struktura geologiczna, warunki geotechniczne i hydrogeologiczne, wody powierzchniowe, profil terenu, szkody górnicze oraz wykorzystanie sąsiednich obszarów.
Działaj zgodnie z ważnym trendem
Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że analiza EDD bardzo często przysparza dylematów inwestorom ze względu na swój wielowymiarowy i nieobligatoryjny charakter. Jednak – szczególnie w przypadku inwestycji o profilu rynkowym, czyli przeznaczonej do odsprzedaży lub wynajmu – ta kwestia nabiera coraz większego znaczenia.
Z naszych obserwacji jednak wynika, że świadomość inwestorów polskich związana z zagrożeniami wynikającymi z aspektów środowiskowych ma tendencję rosnącą. Planując wraz z naszymi klientami poszczególne kroki w procesie przygotowań do realizacji inwestycji w większości przypadków doradzamy wykonanie analizy EDD z kilku istotnych powodów.
Po pierwsze, inwestor może w sposób świadomy podjąć decyzję dotyczącą startu inwestycji na danym terenie, biorąc pod uwagę wymagania i ryzyka środowiskowe. Celem audytu jest ich wykrycie i umożliwienie zarządzania oraz – o ile jest to możliwe – niwelacja.
Po drugie, w przypadku, gdy zachodzi kooperacja z zagranicznymi funduszami inwestycyjnymi, wzięcie pod uwagę aspektów środowiskowych na etapie harmonogramowania i kosztorysowania, jest bardzo dużą korzyścią.
Po trzecie, inwestycja z wykrytymi i zniwelowanymi ryzykami środowiskowymi jest bardziej bezpieczna i atrakcyjna rynkowo.
Po czwarte jest to działanie, które wpisuje się w nabierający coraz większego znaczenia trend rynkowy.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Identyfikujemy, analizujemy i wyjaśniamy wszelkie wątpliwości dotyczące aspektów środowiskowych terenu inwestycji.
- Przeprowadzamy pełną analizę EDD.
- Dajemy rekomendacje mające na celu minimalizacje ryzyk i wykorzystanie szans.
- Wspieramy inwestora informacjami często kluczowymi dla właściwego zbudowania harmonogramu realizacji inwestycji, jej kosztów, a często również zakresu.
- Dostarczamy argumentów do podjęcia decyzji o wyborze gruntu pod planowana inwestycję.
- Klient zyskuje możliwość pozyskania dodatkowych środków i zwiększenia rentowności przedsięwzięcia.