Decyzja środowiskowa
powrótDecyzja środowiskowa to nieodzowny element inwestycji
Decyzja środowiskowa (DŚ) pełni niezwykle istotną rolę w procesie inwestycyjnym, nadając ramy przedsięwzięcia i regulując jego wpływ na środowisko naturalne. To dokument o fundamentalnym znaczeniu nakreślający nieprzekraczalne ramy zarówno realizacji, jak i eksploatacji inwestycji.
Naszym głównym celem jest zapewnienie inwestorom skutecznego uzyskania decyzji środowiskowej, która umożliwi realizację ich inwestycji w takim kształcie, jakiego oczekują, przy wzięciu pod uwagę również takich aspektów jak koszty czy czas realizacji.
Kwestie prawne związane z ochroną środowiska są bardzo złożone, co jest z jednej strony jest spowodowane zmieniającymi się często przepisami, a z drugiej wymogami dla konkretnego rodzaju inwestycji. Każda może wymagać podjęcia odmiennych działań i decyzji. Decyzja środowiskowa jest wymagana dla tych przedsięwzięć, które znacząco oddziałują lub mogą potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko.
Decyzja środowiskowa jest jedną z pierwszych decyzji czy uzgodnień koniecznych do uzyskania przed implementacją niektórych inwestycji i określa szczegółowe ich ramy oraz sposób dalszego funkcjonowania.
Najważniejszym celem DŚ jest określenie sposobu realizacji inwestycji, jej eksploatacji, jak również likwidacji przedsięwzięcia, aby zminimalizować ryzyko pogorszenia stanu środowiska. Minimalizacja wpływu działalności gospodarczej na przyrodę, czyli przede wszystkim potrzeba regulacji szkodliwych czynników, do których należą: ilość wykorzystanej wody i surowców naturalnych, negatywny wpływ na żyjące na danym obszarze rośliny oraz zwierzęta, emisja hałasu, a przede wszystkim emisja niebezpiecznych substancji.
Decyzja ta jest wymagana dla przedsięwzięć zaliczanych jako potencjalnie lub zawsze znacząco oddziałujących na środowisko, a jej kwalifikacji dokonuje się na podstawie rozporządzenia Ministra Środowiska (zgodnie Rozporządzeniem Ministra Rady Ministrów w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko). Jest ona jednym z najczęściej wydawanych dokumentów o charakterze środowiskowym, a jej posiadanie jest obligatoryjne przed uzyskaniem m.in.:
•decyzji o pozwoleniu na budowę,
•decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
•pozwoleń wodnoprawnych,
•koncesji na wydobywanie kopalin za złóż,
•decyzji o zmianie lasu na użytek rolny,
•decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej,
•zezwoleń na zbieranie odpadów i przetwarzanie odpadów.
Decyzja środowiskowa wydawana jest na wniosek, do którego należy dołączyć:
•kartę informacyjną przedsięwzięcia (KIP), jeśli przedsięwzięcie zalicza się do potencjalnie znacząco oddziałujących na środowisko lub raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko (ROOŚ) dla przedsięwzięć zawsze znacząco oddziałujących.
•poświadczoną mapę ewidencyjną terenu, na którym ma być realizowana inwestycja wraz z przewidywanym obszarem, na który przedsięwzięcie będzie oddziaływać
•inne dokumenty zależnie od rodzaju planowanej inwestycji.
Skutecznie pozyskamy decyzję środowiskową dla Twojej inwestycji
Nasz sukces to ponad 100 decyzji środowiskowych w różnych regionach Polski, pozyskanych przez interdyscyplinarną grupę ekspertów PM, w skład której wchodzą specjaliści od ochrony środowiska, architekci i inżynierowie sanitarni.
Doświadczenie pozwala nam skutecznie przewidzieć potencjalne oddziaływania inwestycji na środowisko oraz konieczność uwzględnienia zapisów w decyzji środowiskowej. Nasze podejście jest holistyczne, obejmuje analizę sytuacji, przygotowanie dokumentacji i skuteczną koordynację procesu uzyskania decyzji.
Dla wielu inwestycji decyzja środowiskowa jest pierwszym krokiem do uzyskania pozwoleń i zezwoleń niezbędnych do rozpoczęcia projektu. Dlatego tak ważne jest dopilnowanie każdego elementu DŚ w celu uniknięcia opóźnień i komplikacji na dalszych etapach realizacji inwestycji. Nasz zespół specjalistów służy wsparciem i zapewnia skuteczne pozyskanie decyzji środowiskowej oraz pomyślną realizację projektów naszych klientów.
Postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej składa się z kilku elementów i jest dość czasochłonne, chociaż warto nadmienić, że najkrótszy czas, w jakim udało się nam pozyskać DŚ trwał zaledwie 46 dni.
Prawidłowe przeprowadzenie wszystkich niezbędnych działań jest warunkiem wydania ważnej decyzji. Wspieramy naszych klientów na każdym z etapów – analizy sytuacji, pozyskania niezbędnych dokumentów i składania ich w odpowiednich urzędach. Dbamy o to, by – pozostając w zgodzie z przepisami prawa – zapisy w tym dokumencie sprzyjały inwestorowi w realizacji jego planu.
W czym pomagamy naszym klientom?
Uzyskanie pozwoleń środowiskowych to długi, wieloetapowy proces.
- Określamy, czy dana inwestycja wymaga uzyskania decyzji środowiskowej i w jakim zakresie oraz wykonujemy wszelkie niezbędne analizy przed wstąpieniem na ścieżkę złożenia wniosku o decyzję środowiskową.
- Przygotowujemy pełną dokumentację, która jest niezbędna do uzyskania decyzji środowiskowej. Może to obejmować zarówno kartę informacyjną przedsięwzięcia (KIP), czy raport oddziaływania na środowisko (ROŚ), jak również, badania, inwentaryzacje przyrodnicze, ekspertyzy i inne wymagane istotne dla oceny wpływu inwestycji dokumenty.
- Jako inwestor zastępczy reprezentujemy interesy inwestora w urzędach, składamy wszelkie niezbędne uzupełnienia i wyjaśnienia, jak również dążymy do optymalizacji czasowej tego procesu. Dbamy o korzystne dla inwestycji zapisy umożliwiające realizację planowanej inwestycji w optymalny sposób:
- opracowujemy kompletny wniosek o uzyskanie decyzji wraz z tzw. rozszerzoną kartą informacyjną przedsięwzięcia zawierającą analizy akustyczne i emisji zanieczyszczeń,
- koordynujemy proces uzyskania decyzji oraz reprezentujemy inwestora przed organami administracji państwowej, przygotowujemy i składamy wszelkie uzupełnienia,
- w razie stwierdzenia przez urząd konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko – opracowujemy raport, zgodnie z ustawą o ocenach oddziaływania na środowisko.
- W imieniu naszych klientów monitorujemy wykonywanie wszelkich obowiązków związanych z ochroną środowiska.