Regulacja stanu prawnego
powrótRozwiązania adekwatne do sytuacji
Regulacja stanu prawnego obejmuje szeroki zakres usług realizowany dla klientów bezpośrednio przez Kancelarię Prawną.
Cała procedura odbywa się w ścisłej zależności od konkretnej sytuacji prawnej nieruchomości, a także sytuacji prawnej osoby dysponującej nieruchomością i tej która chce z niej korzystać.
Tę fazę działań poprzedza:
1) LDD – audyt stanu prawnego i faktycznego nieruchomości, w tym podstaw nabycia, istniejących obciążeń, zobowiązań, roszczeń, praw osób trzecich, sprawdzenia, czy i jakie istnieją ryzyka a także
2) badanie sytuacji prawnej właściciela nieruchomości, faktycznego dysponenta i podmiotu, których chce z niej korzystać.
Wynikiem przeprowadzonych badań może być – jeśli klient wyrazi taką wolę – przedstawienie propozycji sposobów dojścia do założonego celu, określenia skutków działań, w tym podatkowych, i możliwości realizacyjnych. Te propozycje są uzależnione od oczekiwań konkretnych zainteresowanych.
Na dalszym etapie Kancelaria Prawna doradza w wyborze opcji realizacyjnej, a po dokonaniu wyboru świadczy pomoc prawną w jej wdrożeniu.
Kiedy pomoc Kancelarii Prawnej w tej fazie działań jest potrzebna – przykłady:
A. gdy okaże się do nieruchomości prawa ma kilka osób lub nie wiadomo kto jest właścicielem, bo właściciel zmarł i kwestie spadkowe nie zostały uregulowane,
B. gdy nieruchomość nie ma założonej księgi wieczystej i nie wiadomo kto jest jej właścicielem,
C. jeśli istnieje potrzeba zniesienia współwłasności nieruchomości, potwierdzenia jej zasiedzenia czy zasiedzenia innych praw,
D. gdy nieruchomość jest dzielona dla potrzeb realizacji inwestycji a są wpisane do księgi wieczystej służebności przesyłu, służebności gruntowe, które nie powinny obciążać nieruchomości wydzielanej, lub w księdze wieczystej są nieaktualne wpisy bo wpisane obciążenia wygasły,
E. gdy klient chce nabyć nieruchomość, ale dotychczasowy właściciel zawarł już umowy najmu z kilkoma najemcami, klient nie wie, co dalej z tymi umowami, boi się, że ich postanowienia są dla niego niekorzystne, potrzebuje wsparcia w weryfikacji tych umów.
F. nieruchomość ma charakter rolny lub leśny i na jej nabycie jest konieczne uzyskania odpowiednich zgód lub zezwoleń,
G. nabywcą jest cudzoziemiec z obszaru spoza UE i EOG i konieczne jest uzyskanie zezwolenia odpowiedniego Ministra na nabycie nieruchomości przez cudzoziemców.
Potrzeby klienta mogą tu być bardzo różnorodne.
Regulacja stanu prawnego nieruchomości przy dużych inwestycjach jest kluczowym warunkiem rozpoczęcia przygotowań do realizacji inwestycji. Jej celem jest klarowna sytuacja prawna, uniknięcie sporów oraz zgodność z obowiązującymi przepisami prawa.
Wsparcie w wyborze właściwej opcji realizacyjnej, w ramach którego przeprowadzana jest analiza sytuacji, a kolejnym krokiem jest doradztwo w zakresie modelu prowadzania inwestycji oraz jej realizacji.
Właściwe rozwiązania prawne w konkretnych sytuacjach
Doradztwo prawne na każdym etapie realizacji inwestycji oraz możliwość reprezentacji naszych klientów przez radcę prawnego daje możliwość wdrożenia właściwych rozwiązań prawnych.
Każda inwestycja traktowana jest w sposób indywidualny i każde działanie poddane zostaje przez Kancelarię analizie w zakresie zgodnego z prawem przyspieszenia działań, aby doprowadzić do realizacji założonych celów a jeśli to możliwe zmniejszenia kosztów realizacji.
W czym pomaga Kancelaria Prawna może pomóc naszym klientom?
- Wskazywanie najbardziej korzystnych dla inwestora rozwiązań prawnych.
- Uregulowanie aspektów związanych ze stanem prawnym nieruchomości.
- Reprezentowanie inwestora przez doświadczonego radcę prawnego w trakcie realizowanych postępowań sądowych lub administracyjnych.