Projekt budowlany
powrótprocedura uzyskania pozwolenia na budowę
Proces uzyskiwania pozwolenia na budowę (PnB) jest złożoną, wieloetapową procedurą prawno-organizacyjną, wymagającą starannego przygotowania dokumentacji, spełnienia warunków określonych prawem oraz profesjonalnej koordynacji.
Do uzyskania pozwolenia na budowę niezbędne jest przede wszystkim sporządzenie projektu budowlanego, co trwa średnio od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od charakteru i skali przedsięwzięcia.
Projekt budowlany wymaga opracowania szeregu dokumentów, w tym:
- planu zagospodarowania terenu z zaznaczonymi sieciami, układem komunikacyjnym i jego opisem
- projektu architektoniczno-budowlanego, opracowanego przez projektantów branżowych pod kierunkiem architekta prowadzącego, zawierający rzuty wszystkich kondygnacji, przekroje, widoki elewacji oraz opis
- projektu technicznego (czyli uszczegółowienia elementów zawartych w projekcie architektoniczno-budowlanym); choć jest to element projektu budowlanego to nie jest wymagany do uzyskania PnB, konieczne jest jednak jego opracowanie przed rozpoczęciem budowy.
oraz dostarczenia niezbędnych dokumentów formalno-prawnych w tym m.in.:
- decyzji o warunkach zabudowy oraz decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – jeśli są wymagane
- prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- innych decyzji i uzgodnień jak warunki techniczne przyłączenia do sieci, decyzji na lokalizację zjazdu, odrolnienia czy pozwoleń wodno–prawnych.
- dowodu uiszczenia opłaty skarbowej
Wniosek o pozwolenie na budowę co do zasady składany jest w starostwie powiatowym lub urzędzie miejskim. Jeśli wniosek jest kompletny urząd wszczyna postępowanie (z datą złożenia wniosku). Decyzja o pozwoleniu na budowę powinna być wydana w ciągu 65 dni od daty wszczęcia postępowania (w określonych przepisami przypadkach termin ten może być inny).
W ramach postępowania urząd weryfikujący projekt budowlany koncentruje się głównie na kilku kluczowych aspektach:
- zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego (jeśli plan został uchwalony) i innymi aktami prawa miejscowego albo decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w przypadku braku miejscowego planu,
- zgodności z przepisami ochrony środowiska, w tym z decyzją środowiskową, jeśli była wymagana
- kompletności projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego
- spełnienia innych wymagań formalno-pranych jak dołączenia odpowiednich opinii, uzgodnień, pozwoleń, oświadczeń oraz posiadanych przez projektantów uprawnień.
Pod kątem zgodności z przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, urząd weryfikuje jedynie projekt zagospodarowania działki lub terenu. Urząd nie sprawdza pod tym względem projektu architektoniczno-budowlany – za tą zgodność odpowiedzialność ponoszą projektanci.
Na koniec warto wspomnieć, że jeszcze przed przystąpieniem do procesu uzyskania pozwolenia na budowę ważne jest wstępne określenie wymaganych do jego uzyskania dodatkowych decyzji i pozwoleń oraz zbadanie zgodności planowanego przedsięwzięcia z zapisami Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego. Przeprowadzenie tego etapu (np. poprzez zlecenie audytu Due Diligence) pomaga lepiej zaplanować proces nie tylko uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, ale całej realizacji inwestycji.
Zaangażowani eksperci PM
Jako inwestor zastępczy zdajemy sobie sprawę z tego, że czas realizacji inwestycji w dużej mierze zależy od jakości prac związanych z projektowaniem, skrupulatnym przygotowaniem wszystkich dokumentów i odpowiednim przepływem informacji pomiędzy inwestorem a wszystkimi podmiotami zaangażowanymi w projekt, w tym w szczególności urzędami.
Dlatego nasz zespół zapewnia inwestorom nie tylko usługę sprawnego i profesjonalnego opracowania projektu budowlanego, ale również pełnej koordynacji całego procesu. Jest to możliwe dzięki naszemu zespołowi, który tworzą zarówno architekci i projektanci branżowi, jak również doświadczeni project managerowie oraz prawnicy. Tak zbudowany zespół projektowy gwarantuje sprawne i efektywne przeprowadzenie procesu uzyskania pozwolenia na budowę.
Poza tradycyjnie sporządzanymi projektami oferujemy naszym klientom również wykonywanie ich w technologii BIM w tym przygotowanie projektu pod kątem Facility Management.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Przygotowujemy pełną dokumentację niezbędną do sprawnego pozyskania pozwolenia na budowę.
- Aktywnie koordynujemy proces uzyskania decyzji po, składając ewentualne wyjaśnienia, wynikające z dodatkowych wymagań urzędów uzupełnienia oraz weryfikujemy treść uzyskanych decyzji.
- Doradzamy inwestorom w kwestiach formalnych i prawnych związanych uzyskaniem PnB.