Wstępny kosztorys i harmonogram inwestycji
powrótWstępny kosztorys i harmonogram to niezbędne uzupełnienie koncepcji i layoutu inwestycji
Bez wątpienia należy założyć, że rynek realizacji inwestycji budowlanych w Polsce będzie się profesjonalizował, choćby ze względu na obecność zachodnich inwestorów czy realizację KPO i innych funduszy UE. Na Zachodzie architekci zobowiązani są przedstawiać nie tylko koncepcję i layout inwestycji, ale także wstępny kosztorys i harmonogram. To pakiet, w który powinien zostać wyposażony inwestor, aby w sposób świadomy podejmował decyzje o kolejnych krokach.
Co więcej, kiedy inwestor zwraca się do nas samym początku planowania inwestycji, jeszcze przed podjęciem decyzji o lokalizacji i przed etapem planowania strategicznego, już wówczas możemy wykonać taki szacunkowy pomiar kosztów i czasu, co znacząco ułatwi mu podjęcie trafnych decyzji. Zdarzają się sytuacje, kiedy np. inwestor wszedł w posiadanie działki i zaplanował na niej inwestycję, która z jakiejś przyczyny akurat w tej lokalizacji nie może być zrealizowana. Im szybciej dowie się o tych przeszkodach, tym szybciej można poczynić niezbędne korekty.
W Polsce spotykamy się jednak z przypadkami, kiedy inwestorzy – w szczególności ci mniej doświadczeni albo realizujący daną budowę pod swoje potrzeby – często są przekonani, że ramowe, wstępne założenia są wystarczającą podstawą do podjęcia decyzji o realizacji inwestycji. W skrajnych przypadkach brakuje nawet wstępnych szacunków albo są na tyle błędnie określone, że w żaden sposób nie można ich brać pod uwagę. Wielu inwestorów polega na znajomych, jednemu powierzając wycenę robocizny, innemu materiałów czy kosztu zakupu działki, kolejnemu oszacowanie czasu potrzebnego na wykonanie. Suma tych wycen nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji.
Czym jest właściwie przygotowany wstępny kosztorys i wstępny harmonogram?
Kosztorysy i harmonogramy przygotowane w oparciu o koncepcję są oczywiście bardzo ogólne i obarczone są błędem, ale przewidywalnym.
Jeśli chodzi o kosztorys, znajdą się w nim kluczowe elementy, takie jak: teren, koszt budowy, koszt robocizny, najważniejsze instalacje takie jak sanitarne, elektryczne
Podobnie rzecz wygląda w przypadku harmonogramu – zawiera tylko kilka najważniejszych pozycji odzwierciedlających kolejne etapy realizacji inwestycji.
Najważniejsze, aby oba te dokumenty występowały łącznie z koncepcją i opracowaniem layoutu, ponieważ dopiero w tej konfiguracji inwestor ma urealniony zarys przedsięwzięcia, co ułatwia mu podjęcie optymalnych decyzji.
Na tym polega strategia realizacji inwestycji – jeśli decydent krok po kroku podejmuje właściwe decyzje oparte na analizach, zasięga konsultacji u ekspertów, inwestycja staje się realna.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Przede wszystkim edukujemy ich w kwestiach, które stanowią podstawę realizacji inwestycji, wskazujemy kolejne kroki i pomagamy wyciągnąć właściwe wnioski.
- Łączymy dokumenty tworząc moduły umożliwiające realną ocenę sytuacji.
- Przygotowujemy wstępne kosztorysy i harmonogramy, dzięki którym klient zaczyna mieć świadomość, czy jest w stanie zaplanowaną przez siebie inwestycję zrealizować.