Pozwolenie na użytkowanie
powrótNiezbędny dokument
Pozwolenie na użytkowanie to oficjalny dokument wydawany przez właściwe organy administracyjne, straż pożarną i Sanepid, który potwierdza, że inwestycja powstała zgodnie z przepisami budowlanymi i jest gotowa do użytkowania zgodnie z jej przeznaczeniem.
Podstawowym warunkiem jest zakończenie prac budowlanych zgodnie z projektem i w zgodzie z przepisami. Następnie na budowę wchodzą inspektorzy, którzy oceniają stan inwestycji, a po ich akceptacji można wystąpić o wnioskiem o wydanie dokumentu. Wniosek ten podlega weryfikacji inspekcji organu nadzorującego.
Pozwolenie na użytkowanie nie oznacza zakończenia inwestycji, ponieważ – i dzieje się tak najczęściej – można je uzyskać przed ostatecznym zakończeniem prac.
Kolejnym etapem jest odbiór inwestorski, gdzie inwestor weryfikuje przygotowanie obiektu z zapisami dotyczącymi jego oczekiwań.
Pełnimy rolę koordynatora tego procesu
Oczywiście po naszej stronie jest organizacja i przejście całej procedury, aż do uzyskania wszystkich niezbędnych dokumentów oraz akceptacji stanu obiektu przez inwestora.
Ważną kwestią jest rozłożenie odpowiedzialności za pozytywne rozstrzygnięcia wszystkich zaangażowanych organów i służb. Zgodnie z prawem, to właściciel jest osobą odpowiedzialną za uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, a my działamy w jego imieniu.
Pierwszą kwestią – realizowaną już na etapie podpisywania umowy z generalnym wykonawcą – jest zapis, że zobowiązuje się on do doprowadzenia budynku do stanu, w którym uzyskanie pozwolenia na użytkowanie będzie możliwe.
Sytuacja staje się bardziej problematyczna, gdy na budowie działa wielu wykonawców. W takiej sytuacji od każdego z nich należy wyegzekwować jego wkład i zakończenie prac na odpowiednim poziomie. Oczywiście w całości koordynujemy ten proces.
Ważnym aspektem jest włączenie w proces koordynacji usuwania usterek – to bardzo ważny moment i naszym zadaniem jest dopilnowanie, aby zostały podjęte właściwe procedury.
Zgodnie z naszymi standardami udział generalnego wykonawcy w całym procesie kończy dopiero odbiór inwestorski.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Doprowadzamy inwestycję do końca uzyskując całą niezbędną dokumentację, w tym pozwolenie na użytkowanie i koordynując prace aż do ostatniego etapu.
- Doprowadzamy do zgodności stanu budynku z zapisanymi w umowie oczekiwaniami inwestora.