Koordynacja robót budowlanych
powrótKoordynacja to kluczowy warunek realizacji inwestycji zgodnie z budżetem i harmonogramem
Koordynacja prac realizacyjnych obejmuje planowanie, organizację oraz nadzór nad różnymi etapami budowy, zapewniając przy tym wykonanie prac zgodnie z harmonogramem, budżetem i określonymi standardami jakościowymi. Jest procesem wielowątkowym, o wysokim stopniu złożoności, w którym poszczególne sekwencje zadań odbywają się w sposób równoległy.
Jako przykład można przytoczyć klasyczną sytuację na placu budowy obiektu przemysłowego, gdzie działa nie tylko generalny wykonawca, ale wkraczają także np. wykonawcy specjalistycznych systemów i ich technologowie, których działania trzeba zsynchronizować z głównymi pracami budowlanymi, czyli stworzyć dyrektywny harmonogram uwzględniający wszystkie zmienne. Ponadto zachodzi konieczność organizacji prac dla wszystkich ekip i dostarczenia im w odpowiednim momencie niezbędnej dokumentacji i materiałów.
W tym samym czasie proces realizacji wymaga także innych aktywności – na budowie pojawiają się dodatkowe ekipy, jednocześnie trzeba kontrolować różnego typu bieżące ustalenia, oprócz tego trwają uzgodnienia z dostawcami mediów, w toku jest pozyskiwanie decyzji z urzędów, prowadzone są także rozmowy z zagranicznym inwestorem i jednocześnie z bankiem, który np. akurat sprawdza sensowność wydatkowanych pieniędzy. Ponadto trzeba zadbać o dostarczenie projektów, dokumentów, wystąpić w odpowiednim momencie o decyzje po to, aby je w porę otrzymać czy zaplanować odbiory służb administracji państwowej, straży pożarnej, Sanepidu itd.
Jesteśmy skuteczni
Koordynacja robót budowlanych może się więc jawić jako ogromny „galimatias” wątków, ekip, ustaleń, decyzji itd. Ponieważ pracujemy w tej branży od wielu lat, doskonale znamy te mechanizmy i odciążamy inwestora z konieczności radzenia sobie z tą sytuacją.
Niestety, nasze doświadczenie wskazuje, że nie można polegać w tej materii na generalnym wykonawcy, ponieważ często spotykaliśmy się z sytuacją niedoszacowania potrzeby koordynacji, a z kolei inwestor tej koordynacji wymaga w umowie, którą z nim podpisujemy. Brak koordynacji powoduje chaos na budowie, nawet w przypadku powtarzalnych realizacji. Każda budowa ma swoje wyzwania, punkty zapalne, różne ekipy i nad tym wszystkim trzeba panować, jeśli projekt ma zastać ukończony w terminie.
Dla inwestorów jest to jedna z najważniejszych ról, jaką dla nich pełnimy, w szczególności w sytuacji, gdy sami próbowali organizować te procesy. Często się zdarza, że trafiają do nas na tym właśnie etapie szukając firmy, która w profesjonalny sposób doprowadzi projekt do końca.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Zdejmujemy z nich ciężar koordynacji wieloetapowego i wielowątkowego procesu prowadzenia robót budowlanych.
- Pracujemy w sposób odpowiedzialny, zawsze mając na uwadze efekt końcowy inwestycji.
- Monitorujemy na bieżąco postęp prac.