Zmiany projektowe
powrótMała zmiana – duży problem?
Zmiany projektowe w procesie realizacji inwestycji budowlanej oznaczają modyfikacje wstępnego planu lub projektu budowlanego, które są wprowadzane w trakcie realizacji prac budowlanych. Mogą być one spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak zmiany wymagań prawnych, nieprzewidziane problemy z terenem budowy, dostępność materiałów, potrzeby klienta czy wyniki badań geologicznych. Każda zmiana na tym etapie prac wymaga najczęściej zatwierdzenia przez odpowiednie organy, a w niektórych przypadkach może też pociągać za sobą konieczność uzyskania dodatkowych pozwoleń.
Jednak biorąc pod uwagę poziom komplikacji towarzyszący realizacji dużych inwestycji budowlanych, należy przyjąć, że są one standardową częścią procesu budowlanego.
Zmiany w projekcie nanoszone są przez projektantów dla branży, za którą jest odpowiedzialny, np. architekt, konstruktor instalator sanitarny, instalator elektryczny i teletechniczny, drogowy.
Zmiany istotne, które wymagają zamiennego pozwolenia na budowę, określa zawsze architekt.
PM – doświadczony inwestor zastępczy
Z naszego doświadczenia wynika, że zmiany projektowe są dość częstą potrzebą, w szczególności w sytuacji, gdy etapy przygotowania i planowania inwestycji były realizowane przez różne firmy, a efekty tych działań trzeba na późniejszych etapach skoordynować.
W chwili, gdy inwestor wnioskuje o wprowadzenie zmiany w projekcie, wspólnie analizujemy sytuację, aby stwierdzić, czy zmiana ta jest rzeczywiście niezbędna. Jest to ważne dlatego, że każda zmiana, nawet drobna, pociąga za sobą określone konsekwencje dla każdej branży.
Zarządzanie zmianami projektowymi to część świadczonych przez nas usług – jeśli rzeczywiście jest konieczność ich wprowadzenia, realizujemy to zadanie, nigdy jednak nie zapominając o optymalizacji kosztowej i jakościowej całej inwestycji. Mamy też świadomość, że nie wszystkim wykonawcom zależy na osiągnięciu odpowiedniego poziomu jakościowego, a dla nas i przede wszystkim dla inwestora – to kwestia priorytetowa. Projektując zmianę staramy się więc dobrać rozwiązania, które w czasie eksploatacji budynku nie będą wpływać negatywnie na koszty jego utrzymania oraz na pracę urządzeń i wszelkich instalacji.
Holistyczna wiedza na temat inwestycji, jaką oferujemy inwestorowi, przynosi wymierne efekty w postaci optymalizacji wszelkich działań, kosztów i czasu realizacji. Zarządzanie procesem powstawania inwestycji przez jednego – profesjonalnego i nastawionego prokliencko i proaktywnie inwestora zastępczego – stanowi dla inwestora cenne wsparcie. Dzięki niemu nie tylko „zrzuca” wszelkie problemy związane z całym skomplikowanym procesem, ale także ma gwarancję utrzymania terminów, jakości i nakładów inwestycyjnych w zaplanowanych ramach.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Doradzamy inwestorom w kwestii zasadności oraz konsekwencji proponowanych przez nich zmian projektowych.
- Pośredniczymy w realizacji zmian projektowych pomiędzy inwestorem a wykonawcami, dopilnowując minimalizacji negatywnych skutków tych zmian dla projektów.