Rozwiązania infrastrukturalne
powrótDostosowanie działki do wymogów inwestycji
Warunkiem uzyskania warunków zabudowy, a w dalszej kolejności pozwolenia na budowę, jest zaopatrzenie działki w niezbędne rozwiązania infrastrukturalne. Należą do nich opinie komunikacyjne, lokalizacje zjazdów, koncepcje drogowe, kolizje, istniejące media itd. Wszystko to składa się na warunki techniczne, które stanowią podstawę dalszych etapów zagospodarowania działki zgodnie albo z koncepcją i layoutem wstępnym lub z projektem wstępnym, opracowanym przez biuro architektoniczne. Ponadto powiązane są z możliwością wystąpienia o decyzję środowiskową.
Działania związane z opracowaniem rozwiązań infrastrukturalnych są obligatoryjne dla inwestora i prowadzone w kilku etapach. Pierwszym jest dokładna inwentaryzacja stanu działki i obecnych na niej rozwiązań, drugim decyzje, jakie zmiany należy wprowadzić, kolejnym wprowadzenie ich do projektu, a dopiero w dalszej kolejności realizacja.
Przebieg prac jest ściśle uzależniony od stanu technicznego działki i jej komunikacji. W przypadku, gdy na terenie inwestycji zachodzą jakiekolwiek kolizje, czyli istniejąca infrastruktura uniemożliwia bądź utrudnia realizację inwestycji, należy wszystkie te elementy doprowadzić do zgodności z projektem inwestycji i założonymi warunkami budowy. W kolizję mogą wchodzić np. słupy energetyczne przebiegające przez środek działki, niekorzystnie usytuowane przyłącza, sieci czy niezgodna z założeniami projektu komunikacja drogowa.
Wszelkie zmiany niosą z sobą konieczność opracowania pełnej dokumentacji i uzyskania odpowiednich zgód, przy czym należy wziąć pod uwagę, że szczególnie długo trwają projekty drogowe wymagające zgody na realizację inwestycji drogowej (ZRID). W przypadku konieczności określenia lokalizacji zjazdu lub doprowadzenia dróg dojazdowych konieczne jest opracowanie koncepcji drogowej i uzyskanie opinii komunikacyjnej z Urzędu Gmina. Dzieje się tak nie tylko w przypadku, kiedy brakuje drogi lub jej przebieg nie jest zgodny z projektem, ale również wtedy, gdy np. do działki prowadzi droga nie spełniająca wymogów przewidywanego tonażu. Docelowo klient powinien móc włączyć inwestycję w obieg drogowy i media. Wszystkie prace należy zaplanować w taki sposób, aby układały się w logiczną, wzajemnie zależną całość i aby móc spełnić warunki techniczne projektu.
Każdy szczegół ma znaczenie
Prace związane z analizą, zaprojektowaniem i realizacją rozwiązań infrastrukturalnych cechuje wysoki stopień komplikacji, dodatkowo wiele kwestii jest od siebie zależnych. Poszczególne działania zawsze są uwarunkowane specyfiką danego terenu – nie istnieje w tym wypadku rozwiązanie wzorcowe. Z naszego doświadczenia wynika, że inwestorzy nie zawsze zdają sobie sprawę, jak wiele czynności wymaga ten etap inwestycji, jak długo może trwać i jak fundamentalne ma znaczenie w kontekście kolejnych etapów prac.
Biorąc to pod uwagę i dysponując silnym zapleczem projektowym po pierwsze jesteśmy bardzo elastyczni i możemy wejść do projektu w dowolnym momencie, a po drugie pracujemy „na zakładkę” – wyznaczamy procesy, które można prowadzić równolegle i w ten sposób oszczędzamy czas niezbędny na zebranie dokumentacji i realizację konkretnych działań.
Bardzo istotne jest, aby przystosowując działkę do konkretnej inwestycji, wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, które nie tylko mają wpływ na realizację, ale także mogą okazać się ważne w przyszłości. Przewidywanie skutków poszczególnych decyzji, zapobieganie zagrożeniom i maksymalne wykorzystanie potencjału to nasz sposób na poprawienie efektywności inwestycji.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Opracowujemy pełną analizę stanu technicznego działki, rekomendujemy zmiany, wprowadzamy je do projektu i w ostatnim etapie realizujemy zaplanowane prace.
- Dbamy o jakość uzyskiwanych zgód, co istotnie przyczynia się do zwiększenia efektywności inwestycji.
- Jesteśmy bardzo skrupulatni i każdy szczegół infrastruktury pozostaje pod naszą kontrolą.