Projekt wykonawczy
powrótNiezbędne na budowie narzędzie
Projekt wykonawczy jest dokumentem, który należy opracować po uzyskaniu pozwolenia na budowę, ale przed rozpoczęciem prac budowlanych, nawet przed wyborem generalnego wykonawcy. Zawiera szczegółowy zestaw danych projektowych służących jako bezpośrednie wytyczne dla realizatora budowy, czyli generalnego wykonawcy i podlegających mu ekip. Projekt wykonawczy powinien zawierać:
• Szczegółowe rysunki i plany konstrukcyjne, w tym precyzyjne wymiary i lokalizacje elementów konstrukcyjnych.
• Szczegółowe dane dotyczące branż – instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, wentylacyjnych, HVAC.
• Dokładne specyfikacje techniczne materiałów i metod wykonania.
• Instrukcje dotyczące montażu i szczegółowe wytyczne wykonawcze.
• Niezbędne informacje o procedurach budowlanych, zabezpieczeniach i normach bezpieczeństwa, konsultowane ze specjalistami.
Projekt wykonawczy jest znacznie bardziej szczegółowy niż projekt budowlany, a jego realizacja trwa stosunkowo długo – średnio 9 miesięcy. Stanowi narzędzie, które jest bezpośrednio używane przez wykonawców do realizacji konkretnych prac na budowie. Zapewnia, że budowa przebiega zgodnie z planem i spełnia wszystkie techniczne oraz jakościowe wymagania.
Eksperckie, czyli praktyczne podejście
Etap budowy wymaga od PM jako inwestora zastępczego ogromnej czujności i stałej obecności na budowie. W celu osiągnięcia założonych efektów ściśle współpracujemy z generalnym wykonawcą i jego ekipami oraz inspektorami z nadzoru inwestorskiego. W celu utrzymania założeń jakościowych i czasowych 1-2 razy w tygodniu organizujemy narady koordynacyjne, w których uczestniczą wszystkie strony zaangażowane w realizację projektu.
We współpracy z inwestorami dążymy do tego, aby zapobiegać sytuacji, gdy projekt wykonawczy opracowują projektanci wskazani przez generalnego wykonawcę. Doświadczenie uczy, że taka sytuacja często skutkuje dla inwestora utratą jakości lub dodatkowymi kosztami. Projekt ten powinien zlecać inwestor, a my jesteśmy przygotowani nie tylko do tego, aby go przygotować, ale także dopilnować realizacji zawartych w nim założeń, które zgodne są z celem zleceniodawcy.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Koordynujemy cały proces przygotowania niezbędnej do realizacji inwestycji dokumentacji, w tym projektu wykonawczego.
- Koordynujemy cały proces budowlany, również pod względem realizacji projektu wykonawczego.
- Doradzamy naszym klientom we wszystkich aspektach związanych z pełną realizacją inwestycji.