Projekt powykonawczy
powrótPodsumowanie realizacji inwestycji
Projekt powykonawczy oznacza szczegółowy zestaw dokumentów, które odzwierciedlają rzeczywisty stan wykonanej budowy. Jest to aktualizacja projektu budowlanego, która uwzględnia wszystkie zmiany wprowadzone w trakcie realizacji projektu, zarówno te planowane, jak i wynikające z nieprzewidzianych okoliczności lub błędów. Projekt powykonawczy tworzony jest po zakończeniu budowy i jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu.
Dokumentacja powykonawcza jest przygotowywana przez generalnego wykonawcę w trakcie przekazywania obiektu do użytkowania, natomiast zmiany mniej istotne wprowadza kierownik budowy lub kierownik robót branżowych. przez Kierownika Budowy/Kierownika Robót Branżowych, zazwyczaj w kolorze czerwonym na dokumentacji wykonawczej.
Dokumentacja powykonawcza zawiera:
• część opisowo-rysunkową,
• karty materiałów wraz z załącznikami dotyczącymi wszystkich wbudowanych w obiekt urządzeń oraz zastosowanych materiałów,
• protokoły odbiorów i pomiarów instalacji.
Karty materiałowe oraz protokoły powinny być zaakceptowane przez inspektorów nadzoru inwestorskiego, a w przypadku zmian w poszczególnych branżach przez projektantów branżowych.
Kompetencje inwestora zastępczego
Projekt powykonawczy ma duże znaczenie przy uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, stanowi również zabezpieczenie dla inwestora w postaci zebranych w jednym dokumencie pełnych informacji o przebiegu inwestycji.
Z naszego doświadczenia wynika, że inwestorzy bardzo często postrzegają projekt powykonawczy jako leżący w gestii generalnego wykonawcy i stanowiący podsumowanie jego pracy. Tymczasem jako inwestor zastępczy to my bierzemy na siebie odpowiedzialność za przygotowanie podsumowania prac, dzięki czemu inwestor otrzymuje obiektywne informacje i dane.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Wspieramy inwestora w końcowych fazach realizacji inwestycji w celu pozyskania pełnej i obiektywnej dokumentacji zrealizowanych prac.
- Pomagamy w ten sposób w uzyskaniu pozwolenia na użytkowanie, przy czym pozostajemy z inwestorem aż do formalnego zakończenia wszystkich prac.