Analizy techniczne
powrótPełna kontrola jakości dokumentacji technicznej
Analizy techniczne dotyczą monitorowania i oceny dokumentacji technicznej wymaganej w procesie budowy, modernizacji lub eksploatacji obiektów budowlanych. Zakres nadzoru inspektorskiego analiz technicznych powinien obejmować:
1. Sprawdzenie kompletności, poprawności oraz zgodności dokumentacji (rysunków technicznych, specyfikacji materiałowych, raportów, obliczeń i innych dokumentów technicznych) z przepisami budowlanymi oraz normami branżowymi..
2. Opinię na temat projektu inwestycyjnego – adekwatność ceny, doświadczenie wykonawcy oraz największych podwykonawców, informacje o wymaganych zezwoleniach, technologiczna wykonalność projektu, uwzględnienie aspektów środowiskowych..
3. Analizę bezpieczeństwa i ocenę ryzyka związanego z projektem w celu upewnienia się, że w projekcie zostały uwzględnione wymagane środki bezpieczeństwa.
4. Weryfikację jakościową materiałów oraz rozwiązań technicznych pod kątem zgodności z wymaganiami projektowymi i określonymi standardami.
5. W przypadku modernizacji budynku przeprowadzenie oceny jego stanu technicznego, jakości wykonania prac oraz wskazanie koniecznych zmian czy poprawek.
6. Ocena harmonogramu inwestycji w zakresie realności założonych terminów realizacji całej inwestycji i jej poszczególnych etapów.
7. Opracowanie raportów z wyników inspekcji, w tym ewentualnych usterek, problemów czy zaleceń dotyczących poprawek lub zmian.
Analizy techniczne wykonywane przez inspektorów upewniają inwestora, że obiekt jest realizowany lub modernizowany zgodnie z zapisami w projekcie i przy uwzględnieniu obowiązujących przepisów prawa budowlanego. Ma to fundamentalny wpływ na jakość i trwałość inwestycji oraz na bezpieczeństwo użytkowników. Inspekcje i oceny przeprowadzane podczas nadzoru inspektorskiego pomagają również zapobiegać problemom, które mogą pojawić się w okresie eksploatacji budynku..
W pracy inspektora liczy się wiedza, doświadczenie i zaangażowanie
Rola inspektora w trakcie całego procesu realizacji inwestycji jest nie do przecenienia. O jakości nadzoru inspektorskiego świadczy kilka kwestii, m.in. etap realizacji inwestycji, od którego inspektorzy są obecni, sposób współpracy z generalnym wykonawcą i inwestorem, zakres realizowanych zadań oraz poziom zaangażowania.
W przypadku nadzorowanych przez nas inwestycji inspektor angażuje się już na etapie planowania, a nie dopiero – co jest często spotykaną sytuacją – na placu budowy. Skrupulatny i doświadczony inspektor oznacza dla inwestora gwarancję uniknięcia błędów, które mogłyby zaważyć na jakości realizacji. Oczywiście sposób i moment zaangażowania inspektora zależy od potrzeb inwestora oraz od rodzaju inwestycji – każdy rodzaj projektu ma inne wymagania. Jednak zasadą, która sprawdza się w prowadzonych przez nas realizacjach, jest jak najwcześniejsze zaangażowanie nadzoru inspektorskiego.
W czym pomagamy naszym klientom?
- Kontrolujemy, opiniujemy i zatwierdzamy dokumentację techniczną, jeszcze przed rozpoczęciem prac budowlanych..
- Skrupulatnie sprawdzamy każdy detal, który może wpłynąć na jakość realizacji.
- Zapobiegamy wielu problemom, które – nie wychwycone na etapie przygotowań do realizacji – mogłyby obniżyć jakość, a przez to wartość inwestycji.