Nadzór inwestorski – aspekty prawne

Zgodnie z art. 25 Prawa budowlanego, inspektor nadzoru inwestorskiego reprezentuje inwestora na budowie i kontroluje zgodność prac z projektem i przepisami oraz sprawdza jakość wykonywanych robót i stosowanych materiałów. Do jego zadań należy też odbiór prac ukrytych i potwierdzenie wykonania robót oraz weryfikacja usunięcia wad.

Powołanie nadzoru inwestorskiego nie jest jednak obligatoryjne w każdej inwestycji, zazwyczaj decyduje o tym organ administracji w pozwoleniu na budowę. Inspektor wykonuje nadzór na podstawie umowy o świadczenie usług i odpowiada inwestorowi za należyte pełnienie tej funkcji. W razie niedopełnienia obowiązków inwestor może żądać odszkodowania lub zrealizować zastrzeżone kary umowne.


Korzyści z nadzoru inwestorskiego


Nadzór inwestorski to nie tylko obowiązek wynikający z przepisów prawa. W wielu przypadkach to również strategiczne narzędzie kontroli technicznej i zarządczej nad inwestycją. Jego wartość wykracza daleko poza formalne wymogi, przynosząc inwestorowi wymierne korzyści biznesowe, jakościowe i operacyjne. Profesjonalny inspektor nadzoru inwestorskiego pełni rolę „strażnika interesów inwestora na budowie – zarówno w warstwie projektowej, jak i wykonawczej.


Kluczowe korzyści, jakie daje nadzór inwestorski:

Zgłoszenie podwykonawcy inwestorowi

Wykonawca (generalny wykonawca) lub sam podwykonawca musi zgłosić inwestorowi udział podwykonawcy w realizacji szczegółowo określonego przedmiotu robót, co istotne, przed przystąpieniem do ich wykonywania przez podwykonawcę. Zgłoszenie podwykonawcy musi być w formie pisemnej pod rygorem nieważności, czyli np. przesłanie maila, w tym wraz ze skanem podpisanego odręcznie pisma nie jest wystarczające.

CZYTAJ RÓWNIEŻ...  Inwestor zastępczy czy nadzór inwestorski – co będzie lepsze w przypadku Twojej inwestycji?

Brak sprzeciwu inwestora

Jeżeli inwestor w ciągu 30 dni od zgłoszenia mu zakresu robót podwykonawcy nie zgłosi sprzeciwu podwykonawcy i wykonawcy, uznaje się, że wyraził domniemaną zgodę na wykonywanie tych robót przed podwykonawcę.

Bezcenne wsparcie

W realizacji inwestycji budowlanych – komercyjnych, przemysłowych czy deweloperskich, profesjonalny nadzór stanowi nieocenione wsparcie dla inwestora. Pozwala na bieżąco kontrolować jakość, koszty i terminy realizacji oraz minimalizować ryzyko wad i opóźnień. Dla pełnej satysfakcji, istotny jest wybór kompetentnego podmiotu dla realizacji tych odpowiedzialnych zadań.