CIEKAWOSTKI

a) Specjaliści zajmujący się problematyką koordynowania procesu budowlanego nie są zgodni co do sposobu wyodrębnienia etapów realizacji inwestycji budowlanej. Rozbieżność dotyczy nie tylko ilości etapów, lecz także wymienionych w nich czynności i stosowanego nazewnictwa.
b) Najprostsze podziały inwestycji budowlanej na etapy obejmują działania związane z przygotowaniem do wykonania, realizacją robót budowlanych oraz oddaniem gotowego obiektu do użytku.
c) Proponowane przez ekspertów klasyfikacje różnią się między sobą między innymi ze względu na fakt, że czynności składające się na realizację inwestycji budowlanej nie zawsze są jednakowe (np. nie w każdym przypadku powoływany jest nadzór inwestorski).

Celem wyodrębniania etapów realizacji inwestycji budowlanej jest uporządkowane przedstawienie czynności, jakie muszą zostać wykonane w procesie prowadzenia inwestycji. Etapy realizacji inwestycji budowlanej mogą być wyodrębniane i przedstawiane z perspektywy inwestora. J. Grzywiński w swojej pracy Proces Inwestycyjny Zgodnie z Polskim Prawem Budowlanym (2015) wyróżnił cztery etapy procesu inwestycyjnego:

INFORMACJE

Ustalenie stanu prawnego i przeznaczenia nieruchomości – związane z takimi czynnościami, jak uzyskanie prawa do dysponowania nieruchomością oraz ustalenie przeznaczenia obiektu,
Określenie warunków zabudowy – zaprojektowanie, ustalenie celu i  sposobu zagospodarowania terenu, uzyskanie decyzji administracyjnych dotyczących warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
Zdobycie pozwolenia i realizacja budowy – do pozytywnego rozpatrzenia konieczne jest przygotowanie projektu zagospodarowania terenu, projektu architektoniczno-budowlanego, oraz informacja o obszarze oddziaływania projektu. Po otrzymaniu zgody od organów administracyjnych następuje zawarcie umowy z wykonawcą i przekazanie mu terenu robót, ewentualne zapewnienie nadzoru, opracowanie planu bezpieczeństwa, złożenie zawiadomienia o tym, kiedy zamierza się rozpoczęcie prac, otrzymanie dziennika budowy oraz zaopatrzenie terenu budowy w energię, wodę i inne potrzebne zasoby.
Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, a następnie eksploatacja obiektu – etap obejmujący uzyskanie pozwolenia na eksploatację, przekazanie dokumentacji właścicielowi, oraz prowadzenie dokumentacji eksploatacyjnej.
 
Niektóre rozróżnienia wśród etapów realizacji inwestycji budowlanej ujmują także etap likwidacji inwestycji. Składa się on z diagnostyki oraz rozbiórki obiektu. Inne klasyfikacje stanowią uogólnienie lub uszczegółowienie przedstawionych powyżej etapów, np. poprzez wyszczególnienie z realizacji robót fazy przygotowawczej, polegającej na zapewnieniu przyłączy do sieci infrastruktury czy wytyczeniu geodezyjnym obiektów w terenie. Zdarza się także, że poszczególne czynności są przypisane do innych etapów, np. otrzymanie pozwolenia na użytkowanie zamieszczane jest w etapie poprzedzającym fazę eksploatacyjną.

Podsumowanie

Etapy realizacji inwestycji budowlanej to zbiór czynności planistycznych, technicznych, organizacyjnych i eksploatacyjnych, prowadzonych w ramach prowadzenia inwestycji budowlanej. Istnieje różnorodność w kwestii klasyfikacji tych etapów, zarówno pod względem ilości, nazewnictwa, jak i zawartych czynności. Ich wyodrębnianie ma na celu uporządkowanie procesu inwestycyjnego i może być dokonywane z perspektywy inwestora. Wyróżnia się etapy ustalenia stanu prawnego i przeznaczenia nieruchomości, określenia warunków zabudowy, zdobycia pozwolenia i realizacji budowy oraz uzyskania pozwolenia na użytkowanie i eksploatację obiektu.

Inne definicje:

Varso Tower, wys. 310m, rola PM: Nadzór Inwestorski
A2 Warsow East Park, pow. 88.000 m2, rola PM: Nadzór Inwestorski
Fabryka FORTE Suwałki, pow. 300.000 m2, rola PM: Nadzór Inwestorski, koordynator fit-out

Integrujemy i optymalizujemy wszystkie procesy inwestycji budowlanej.

Umów się na bezpłatną konsultację.

CZYTAJ RÓWNIEŻ...  RZECZOZNAWCA PPOŻ - JAKA JEST JEGO ROLA?
SPRAWDŹ, JAK możemy pomóc